Shri Mataji meditationMeditasyon

Şimdi siz hepiniz aydınlanma aldığı zaman içimizde huzur, güzellik, varlığımızın görkemi ortaya çıkar. Tüm bunların bir okyanusu bulunur. Bunu dışarıda arayamayız. "Meditatif konum" denen şeyin "içine" girmeliyiz; onu ararsınız, ondan neşe duyarsınız.

Susadığınız zaman yaptığınız gibi, bir nehire gidersiniz yada bir okyanusa gidersiniz ve susuzluğunuzu gidermeye çalışırsınız. Ancak, okyanus size tatlı su bile vermeyebilir. O zaman dışarıya yayılan herhangi birşey nasıl sizin içinizdeki derinliği verebilir? Onu dışarıda aramaya çalışıyorsunuz ki bu dışarıda değildir. Bu, bizim içimizdedir, kesinlikle bizim içimizdedir. Bu çok basittir çünkü bu sizin sahip olduğunuz şeydir. Sizin erişebileceğiniz uzaklıktadır, sadece oradadır!

... Meditasyon yapmaya çalışın. Daha fazla meditasyon yapın böylece o "içsel benliğe" ulaşırsınız. Ve bu içsel benlik hepimizde varolan büyük mutluluk okyanusudur. Bu herkesin içsel güzelliğinde akan büyük ışık selidir. Bu yüzden, ona yaklaşmaya çalışın, benliğinize karşı olan şeyleri reddederek, (içsel) harekete karşı olanları reddederek içinize doğru gitmelisiniz.

Shri Mataji Nirmala Devi, Meditasyon Yolculuğu

 

Meditasyon nedir?

Meditasyon düşüncesiz farkındalık konumudur. O konumdayken dikkatinizi geçmişe ya da geleceğe, yani gerçekten uzağa götürecek hiçbir düşünce yoktur. Kişi düşünmediğinde dikkati sadece şu anı deneyimler. Şu an tek gerçektir çünkü orada ne bitmiş olan geçmiş vardır ne de gelecek. Fakat meditasyon uyku ya da trans konumu değildir çünkü meditasyon'da kişi kendi yaşadığı deneyimlerin tamamen farkındadır. Ve o saf farkındalık konumunda kişi içindeki sonsuz huzur, neşe ve sevgi kaynağı olan ruhunu hissetmeye başlar. Meditasyon konumunda kişinin dikkati sürekli yedinci çakranın -- Sahasrara'nın -- yer aldığı başın üstündedir. Yoga burada gerçekleşir. Yani kişinin Kundalinisinin her yanı saran Kosmos'un gücüyle birleşmesi. Bu da başın üstünde serin bir esinti olarak hissedilebilir. Hafiflik ve barış konumunu hissetmeye başladığınızda sadece gözlerinizi kapatın ve düşüncelerinizi seyredin. Düşüncelerinizi kontrol etmeye ya da onları durdurmaya çalışmayın. Kundalininiz yükseldiğinde ve alnınızın hizasındaki altıncı chakradan geçtiğinde düşünceleriniz kendiliğinden duracak ve siz kolayca düşüncesiz farkındalık konumuna, yani meditasyon konumuna gireceksiniz. Fakat bu sadece Kundalininiz uyandıktan, yani aydınlanmanızı aldıktan sonra mümkün olur. Aydınlanmanızı bilgisayarınızın başında almak için buraya tıklayabilir ya da aydınlanmanızı alacağınız ve sizi kolaylıkla meditasyon konumuna sokacak tüm yolları ve teknikleri öğrenebileceğiniz merkezlerimizden birine gelebilirsiniz.

Sahaja Yoga'da meditasyon'u diğer tüm meditasyon tekniklerinden ayıran ilk şey düşüncelerinizi Kundalininin uyandıktan sonra kolayca dağıtabilmesidir. Yani onları durdurmak için mücadele etmenize gerek yoktur. İkincisi Sahaja Yoga meditasyon'u sadece tek başına değil aynı zamanda kollektif olarak da yapılır. Kollektif bir meditasyon sırasında bütün yogilerin Kundalinileri bir tane güçlü enerji akışında birleşirler ve o zaman elde edilen deneyimin derinliğini ve gücünü bireysel bir meditasyon sırasında ya da Kundalini uyandırılmamışsa hissetmek mümkün değildir.

Meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyonun faydaları

Sahaja Yoga meditasyonunun sağlık için faydaları

Meditasyon ile ilgili Shri Mataji'nin sözleri

Birçok kişi meditasyon yapıyor fakat düşünceleri hala akışında devam ediyor. Onlar düşüncesiz sessizlikte olmuyorlar. Bu nokta çok önemlidir. Eğer ilerleyecekseniz, gelişecekseniz tamamıyla, kesinlikle meditasyonda düşüncesiz farkındalık konumunda bağlantıda olmalısınız. Dua etmeniz gerekmiyor, kimseyi aramanız gerekmiyor, hiç bir şey gerekmiyor. Bu kendiliğinden işler çünkü zaten sizin içinizde var. Eğer onca düşünce aklınıza her iki taraftan bombardıman gibi yağıyorsa, aklınıza gelen bu düşüncelerin sizin için hiçbir anlamı olmaz; onlar gerçekleşmez ve doğruyu, gerçeği göstermez. Siz kendiniz bir okyanussunuz ve o düşüncesiz farkındalık konumuna girmeniz lazım. Bu konum spiritual, önemli kitaplarda açıklanmıştır fakat benim size anlattığım kadar net bir şekilde açıklanmamıştır. Ben bazıları düşüncesiz farkındalığa ulaşmıyor ve onlar işe yaramaz demiyorum; hayır. Fakat lütfen bunu deneyin. Hepiniz bu düşüncesiz farkındalık konumuna girebilirsiniz. Sadece bir saniye için olsa bile buna ulaşabilirseniz, bu harika olur. Sonra saniyeyeleri uzatmaya başlarsınız.